Jämför detta spel
Sven Co-op

Recension · Action · PC

Sven Co-op

Granskad: 15 maj 2026

PC

Sven Co-op Team · 2016

Ludograph-betyg

A

Rekommenderas

73 /100

06010030NyttaLåg riskB 60 · R 7
Ludograph-avläsningen, ritad från de publicerade delpoängen för nytta och risk.

Utveckling (BDS)

60

Risk (RIS)

7

Daglig gräns

Åldersrekommendation

17+

Utvecklingsfördelar

B1Kognitivt
0.46
B2Socialt och emotionellt
0.73
B3Motorik
0.75

Sven Co-op erbjuder betydande fördelar inom lagarbete, kommunikation och problemlösning genom sitt kooperativa förstapersonsskjutande gameplay. Spelare måste samarbeta för att navigera nivåer, slutföra mål, hantera hot och besegra fiender, vilket stärker sociala och emotionella färdigheter. Spelet ger också utmärkt träning för hand-öga-koordination, finmotorik och reaktionsförmåga tack vare sin aktionsinriktade karaktär.

Designrisker

R1Belöningslooptryck
0.07
R2Monetisering
0.08
R3Social risk
0.06

Även om Sven Co-op i grunden är en kooperativ upplevelse innehåller det moget innehåll typiskt för ett M-klassat förstapersonsskjutspel, inklusive betydande våld och visst milt språk. Riskerna kopplade till belöningsloopdesign eller aggressiv monetisering är minimala, även om mikrotransaktioner förekommer. Spelet undviker sociala risker som chatt med okända eller konkurrensrelaterad toxicitet.

Innehåll (påverkar inte riskpoängen)

R4.1Våldsnivå
1.00
R4.2Sexuellt innehåll
0.00
R4.3Språk
0.33
R4.4Referenser till droger/alkohol
0.00
R4.5Inslag av skräck och rädsla
0.33

Risker med innehåll visas separat och påverkar inte speltidsrekommendationen.

Att tänka på

  • MånadskostnadSå mycket lägger engagerade spelare vanligtvis i riktiga pengar: 0–5 USD i månaden.

Granskning av regelefterlevnad i designen · DSAÄnnu inte bedömd·GDPR-KBedömd: uppfyller kriterierna·ODDSBedömd: uppfyller kriterierna

  • DSA:Vad Ludograph kontrollerar: om spelets design ger minderåriga den transparens som Digital Services Act förväntar sig – tydliga villkor, ärliga standardinställningar och synliga vägar för anmälan.
  • GDPR-K:Vad Ludograph kontrollerar: om ålderskontroll och samtyckesflöden är utformade för barn under 16 år, i andan av GDPR artikel 8.: Estimated from review data. No privacy or child-targeting concerns found.
  • ODDS:Vad Ludograph kontrollerar: om sannolikheterna för betalda slumpmässiga belöningar redovisas, som krävs i Kina, Japan och Sydkorea.: Estimated from review data. No paid random-reward mechanics found, so drop-rate disclosure requirements do not apply.

Återspeglar Ludographs bedömning av spelets designpraxis utifrån varje ramverks kriterier – inte ett rättsligt avgörande om efterlevnad.

Genomsnittlig speltid~2 hGranskadmaj 2026Rapportera ett datafel →Så beräknas poängen →

Vanliga frågor från föräldrar

Är Sven Co-op säkert för barn?

Ludograph ger Sven Co-op betyget 73/100, rekommenderad åldersgräns från 17 år och uppåt. Det får höga betyg på utvecklingsfördelar med hanterbara risker.

Åldersgräns för Sven Co-op: vilken ålder rekommenderas?

Ludographs rubrik rekommenderar en åldersgräns från 17 år för Sven Co-op, baserat på fördelar, risker och innehållsgranskning.

Hur länge bör barn spela Sven Co-op?

Vi publicerar ingen daglig speltidsrekommendation för Sven Co-op: spelets designrisker ligger i vårt högsta riskband, där enbart en tidsgräns inte hanterar riskerna. För barn föreslår vi hellre ett alternativ.

Vilka är de största riskerna med Sven Co-op?

Även om Sven Co-op i grunden är en kooperativ upplevelse innehåller det moget innehåll typiskt för ett M-klassat förstapersonsskjutspel, inklusive betydande våld och visst milt språk. Riskerna kopplade till belöningsloopdesign eller aggressiv monetisering är minimala, även om mikrotransaktioner förekommer. Spelet undviker sociala risker som chatt med okända eller konkurrensrelaterad toxicitet.